פונדקאות בצל קורונה

01(2)2

הדרך הבטוחה לפונדקאות בעידן קורונה

בחורף 2020 ניצבנו בפני אירוע יוצא דופן. המגפה העולמית טלטלה בתוך שבועות ספורים את כל שלבי הליך הפונדקאות: בדיקות ופעולות רפואיות הופסקו או נדחו, כפועל יוצא לא ניתן היה לסנן פונדקאיות ותורמות ביצית ולבצע החזרות של עוברים, כל פעילות רפואית לא דחופה הופסקה וכתוצאה זיהינו בלבול בכל הנוגע להגדרת הדחיפות של בדיקות רוטיניות בהריון. ארצות הברית סגרה את שעריה בפני הורי פונדקאות שהיו צריכים להגיע ללידת ילדיהם, בתי החולים אימצו מדיניות משתנה ואסרו על הורים להיות נוכחים בלידה או לשהות בבית החולים, הופסקו הנפקות הדרכונים בהליך מזורז לילדי פונדקאות ונדרשנו לפעול מול מדינת ישראל על מנת לאפשר את חזרת המשפחות החדשות לישראל.

הטלטלות לשלבים השונים של הליך הפונדקאות חייבו הערכות מחדש לניהול מיטבי של הליכי פונדקאות במציאות החדשה, תוך התאמת התהליכים למציאות של הגבלות נסיעה  ובידודים, ותוך התאמת ההסכמים המשפטיים השונים למציאות של מגיפה ארוכת טווח.

ריכזנו עבורכם את השינויים המרכזיים בשלבים שונים של הליך הפונדקאות, וכן, אתגרים עימם נתמודד במקרים של גל אקוטי שייצר עיכובים והגבלות בשלבים שונים בתהליך.

חשוב להדגיש שניתן לנהל הליכי פונדקאות באופן מיטבי בתקופת קורונה ויש אף יתרונות מסויימים שהמגפה יצרה בחלקים מן התהליך, אך יש להביא בחשבון התאמות של התהליך לתקופה הנוכחית וכן ידע וניסיון לניהולו בתנאים אלו.

איתור וסינון פונדקאיות ותורמות ביצית, הליך הפריה חוץ גופית והחזרת עוברים

בשל הסגר בארצות הברית בחודש  אפריל 2020, קליניקות הפריון הפסיקו כל פעילות אלקטיבית ובכלל זה סינונים של פונדקאיות ותורמות ביציות, הליכי הפריה חוץ גופית והחזרות של עוברים.  הקליניקות חזרו לפעילות בתחילת השבוע האחרון של אפריל, ולמעט אירועים נקודתיים, בעיקר כל מה שקשור לפונדקאיות מחוץ למדינה, שנדרשות ל-14 ימי בידוד עם כניסתן למדינות אחרות, הפעילות חזרה להיקף מלא. במצבים של חובת בידוד אנו פועלים למצוא פתרונות נקודתיים – למשל, בדיקות מקומיות במקום טיסה למרפאה. חשוב להביא בחשבון כי במקרים של הטלת סגר או הפסקת פעילות רפואית אלקטיבית בגל אקוטי של קורונה, ייתכנו עיכובים ודחיות של בדיקות, סינונים, שאיבות והחזרות.

הקפאת זרע, בדיקות גנטיות ובדיקות FDA

הקפאת הזרע והבדיקות השונות מתבצעות בישראל, במקום בקליניקת הפריון בארצות הברית. BabyBloom מנהלת את הקפאת הזרע ושילוחו תוך קיום פרוטוקול ה-FDA המלא, ושילוח הבדיקות למעבדת FDA בארצות הברית. במקביל מתבצעים בדיקות גנטיות לצורך התאמה גנטית מול תורמת הביצית שיישלחו לפענוח בחברת 4SEMA. הקפאת הזרע נעשית באסותא רמת החייל, ומשם הזרע נשלח לקליניקת הפריון בארצות הברית. קיום פרוטוקול FDA מלא מאפשר שימוש בעובר והחזרתו לפונדקאית אמריקאית.

חתימת הסכמים משפטיים

במקביל לפעילות שנועדה לוודא שתהליכי הפונדקאות יתקדמו ככל שניתן, אנו פועלים להגן כלכלית על מי שמתקדמים והוספנו סעיפי פורס מג'ור להסכמי הפונדקאית, הסוכנות והקליניקה.

לבקשתנו, עורכי הדין מצרפים להסכמים סעיפים הקשורים למציאות הקורונה ומתייחסים להתנהלות הפונדקאית במהלך הריון על מנת למזער סיכון לחשיפה לנגיף.

באמצעות עורכי הדין בארצות הברית יצרנו הסכם אפוטרופסות גנרי, שישמש את כל מי שיזדקקו לאפוטרופוס לילדיהם עד להגעתם לארצות הברית, במקרה של גל אקוטי וסגירת שמיים.

ההריון

נכון להיום אין מידע על פגיעה בעוברים וביילודים בטווח הקצר או הארוך כתוצאה מהידבקות של האם בנגיף במהלך ההריון: אין עדות להפלות רבות יותר בשליש הראשון ובשליש השני של ההריון, אין עדות לכך שהעובר נדבק בנגיף, וככל הידוע אין עלייה בסיכון למומים. התקבל דיווח על מקרה אחד בלבד של יילוד שנדבק בקורונה, אך נראה שהוא נדבק לאחר הלידה בעקבות מגע קרוב עם האם. עם זאת נראה שאישה הרה שחלתה בקורונה מצויה בסיכון מסוים ללידה מוקדמת.

מסקנות נוספות מהניסיון שנצבר עד כה: נראה שנשים בהריון אינן רגישות יותר לנגיף הקורונה מבנות גילן שאינן בהריון. יתר על כן, נשים הרות שנדבקות בנגיף הקורונה מפתחות בדרך כלל מחלה קלה.

בדיקות קורונה מתאפשרות ברחבי ארצות הברית תחת אשור רפואי. כלומר, אם פונדקאית לא חשה בטוב – עליה לפנות לרופא משפחה והוא יפנה אותה לבדיקת קורונה במידת הצורך.

מעקב הריון

בחודש אפריל, במהלך הסגר בארצות הברית, ועם ההחלטה על ביטול בדיקות מעקב הריון אלקטיביות, נכחנו שמספר רופאי הריון ביטלו בדיקות הריון שוטפות, שלא היו הכרחיות לדעתם. בייביבלום פעלה ותפעל מול סוכנויות הפונדקאות על מנת לוודא שכל הבדיקות ייערכו ולמצוא מקומות חלופיים לבדיקות במידה ורופא ההריון של הפונדקאית יסרב לערוך בדיקה מסוימת.

הכנה לנסיעה ללידה

נכון להיום, הורים מישראל יכולים להגיע לארצות הברית, אך במדינות מסויימים חלה עליהם חובת   בידוד עם הגעתם לארצות הברית, לכן רצוי להקדים טיסות. בכל מקרה בייבילום מוודאת באופן פרטני את הוראות הבידוד והדרישות המשתנות בכל מדינה (למשל לביצוע בדיקת קורונה), ונסייע לכם להגיע ללידה מבעוד מועד.

במקרים של סגירת שמיים, עלול להווצר מצב שהורים לא יוכלו להגיע ללידה, ולכן בנינו הסכם אפוטרופסות גנרי ונסייע להורים למצוא אפוטרופוס לילדיהם עד הגעתם, למשל עובדים מסוכנויות הפודנקאות או משרדי עורכי הדין המעורבים בהליך הפונדקאות שלכם, או חברים וקרובי משפחה מקומיים. פחות מומלץ להיעזר בפונדקאית כאפוטרופוס.

לידה

לכל בית חולים מדיניות שונה לגבי האפשרות של ההורים להיות נוכחים בחדר הלידה ולשהות בבית החולים עם תינוקם. באופן כללי, בתי החולים משתדלים לאפשר כמה שפחות נוכחות בבית החולים, אנו נוודא את מדיניות בית החולים ונעבוד מול הגורמים הרלוונטיים על מנת למצוא פשרה שתאפשר נוכחות שלכם בבית החולים.

הליך משפטי וחזרה לישראל

במהלך מרץ הופסקו הליכי הוצאות דרכון אמריקאי בהליך מזורז לתינוקות הפונדקאות, וכתוצאה, נדרש הליך חדש שיאפשר למשפחות לחזור גם ללא אזרחות. בחודשים האחרונים, נוצר מעין נוהל חדש – לאחר קבלת תעודת לידה וצו בית משפט חתומים באפוסטיל (בהם מטפל עו"ד האמריקאי), תקבלו אישור פרטני לעריכת בדיקה גנטית בקונסוליה וקבלת צו מעבר לישראל. מדינת ישראל מחייבת הפקדה של  20 אלף ₪ פקדון שיוחזר עם השלמת הליך ההכרה בהורות הישראל. עם החזרה לארץ נטפל בהשלמת הליך האזרוח של הילד וההכרה באבהות, וכן בהוצאת דרכונים ו- SSN אמריקאי לילדיכם.

לפרטים נוספים על הדרך הבטוחה לפונדקאות בתקופת קורונה

במייל: [email protected]

בטלפון: 054-631-4545

או על ידי מילוי הטופס

נשמח לייעץ לכם וללוות אתכם לאורך התהליך.

  לקביעת פגישה אישית ללא התחייבות, השאירו פרטים:

  new

   לקביעת פגישה אישית ללא התחייבות, השאירו פרטים:

   ×

    השאירו פרטים ושריינו מקום בכנס‎

    מעוניינים בתיאום פגישה אישית


    [recaptcha][honeypot honeypot-478 id:683985878464504]

    ×

    יש לך שאלה?

    השאירו פרטים לשיחה עם נציג