הבחירה בפונדקאית היא בין ההחלטות החשובות והמשמעותיות ביותר שתעשו בתהליך הפונדקאות, וככזאת יש לה השפעה רחבה על הצלחתו. בין השיקולים שיש לקחת בחשבון הם: מידת ההתאמה הרפואית של הפונדקאית לשאת הריון, הנכונות והיכולת שלה להתחשב ברצונותיכם, רמת הרפואה והפגייה באזור מגוריה, העלויות הצפויות (ואלו שעשויות להתגלות במהלך התהליך) וכמובן החיבור והקשר האישי ביניכם – כשהמטרה היא לאפשר לכם שליטה מקסימלית בתהליך.

הגדרת צרכים מפונדקאית

תקציב – לרוב זו נקודת פתיחה טובה להתחיל ממנה: טווח העלויות לפונדקאית הוא רחב. חשוב להבין שמלבד התשלום הראשוני לפונדקאית ישנן עלויות נוספות שנגזרות מההליך (ביניהן אבדן הכנסה כתוצאה משמירת הריון, עלויות ביטוחיות ועוד). עליכם להגדיר מראש כמה אתם יכולים לשלם, ולקחת בחשבון את גורמי הסיכון השונים של כל מועמדת. עם זאת, חשוב לזכור שלא בהכרח יקר יותר = טוב יותר; אתם רוצים למצוא את האפשרות הנכונה ביותר עבורכם במסגרת התקציב שלכם.

זמן – זמן ההמתנה להצגת פונדקאית בארה"ב יכול להימשך עד שנה וחצי, בהתאם למצאי הפונדקאיות בסוכנויות שונות. זמן ההמתנה עלול להתארך אם החלטתם לפסול פונדקאית שהוצגה לכם מסיבות של עלות, התאמה רפואית לתהליך (למשל אם אתם מעוניינים בתאומים) או בשל התאמה בין אישית. לכן האופציה האופטימלית היא לעבוד מול גורם שמציג פונדקאיות זמינות ממגוון רחב של סוכנויות, כך שבמקרה של אי התאמה יאתרו עבורכם פונדקאית אחרת מבלי שתתחייבו לסוכנות ממנה הגיעה בפונדקאית שלא התאימה

סינון הפונדקאית – סינון קפדני ומקצועי הוא תנאי הכרחי להצלחת התהליך שלכם. בין אמצעי הסינון הקיימים: מעבר על היסטוריה פריונית ורפואית בידי רופא הפריון, ראיון עומק עם הסוכנות, ראיון פסיכולוגי של הפונדקאית ובן/בת זוגה, ביקור בית של עובדת סוציאלית ובדיקות רפואיות – יש לבדוק אלו בדיקות נעשות לפני ההתחייבות לסוכנות ולפונדקאית ואלו אחרי, בשאיפה לקבל מקסימום מידע לפני ההתחייבות.

מיקום – גם לאזור בארה"ב ממנו תגיע הפונדקאית יש חשיבות בתהליך: חוקי הפונדקאות בארה"ב הם מדינתיים ולא פדרליים, לכן יש לבדוק את המצב המשפטי והביטוחי במדינה בה הפונדקאית מתגוררת.  לעיתים, תלוי במכלול הנתונים, מגורי הפונדקאית סמוך למרפאת הפריון שלכם יכולים להוות יתרון כלכלי, וכן אפשרות למעקב ובקרה טובים יותר לאורך הדרך.

אופי הקשר עם הפונדקאית – חשוב לתאם ציפיות לגבי סוג הקשר בו אתם מעוניינים, ולהגדיר את הרצונות שלכם ביחס להיקף הקשר, תדירות, עומק ומחשבה לגבי קשר עתידי, שישמשו את הסוכנות כקווים מנחים למציאת פונדקאית מתאימה, ואתכם כשתקיימו איתה שיחה ראשונה. במהלך השיחה חשוב לראות שיש ביניכם כימיה, שאתם סומכים עליה ושאתם רואים עין בעין. אם אתם שוקלים להרחיב את המשפחה בעתיד, כדאי לחפש מלכתחילה פונדקאית שלא פוסלת אפשרות כזאת.

זוהי רשימת צרכים כלליים שכדאי לקחת בחשבון בתחילת כל תהליך. עם זאת, חשוב שתגדירו יחד את כל הדברים הספציפיים שחשובים לכם כמשפחה, כדי שתוכלו לעשות בחירה שתענה עליהם בצורה המדויקת ביותר.

הסכמה על נושאים מהותיים

נשיאת תאומים, הפלה, דילול עוברים, נוכחות שלכם בחדר הלידה, רמת ותדירות הקשר הם רק חלק מהנושאים המהותיים שעליהם אתם והפונדקאית צריכים להסכים. אי הסכמה באחד מנושאים אלו יכולה להפיל את ההתקשרות שלכם עם הפונדקאית במקרה הטוב, ובמקרה הרע לסבך מאוד את התהליך עצמו. חשוב להגיע להסכמה מראש על נושאים אלו וכל עניין אחר שעלול לגרום לקשיים בהמשך הדרך. חשוב לוודא עם הסוכנות, שתוצג לכם פונדקאית שנושאים אלה נבדקו מולה מראש ויש סביבם הסכמה הדדית. לאחר מכן חשוב להעלות את הסוגיות שוב בשיחת הסקייפ איתה, וכן לוודא שהן נכנסות להסכם המשפטי עליו תחתמו.

עלויות קבועות ומשתנות

התשלום שהפונדקאית מקבלת הוא רק מרכיב אחד בסך העלויות הקשורות לפונדקאית. חשוב שתדעו שהרציונל בהסכמי פונדקאות משית כל הוצאה או אבדן הכנסה הנגרמים לפונדקאית כתוצאה מההיריון על ההורים. לאור זאת, בנוסף לתשלום הראשוני ישנן עלויות קבועות נוספות, כגון נשיאת תאומים, דמי כיס, בגדי הריון, התחלת זריקות, פרמיות לפוליסת הביטוח, נסיעות ושהייה וכן עלויות משתנות שקשורות למהלך ההיריון והלידה – ניתוח קיסרי, שמירת הריון, חופשת לידה, אשפוז ותהליכים רפואיים, השתתפות עצמית בביטוח ועוד. נסו להבין מראש מקסימום עלויות – מהו התשלום הקבוע? מהם העלויות הקבועות הנוספות ואלו עלויות משתנות עשויות להתגלות בהמשך? וודאו מה ניתן להבטיח לכם טרם ההתחייבות לסוכנות ומה לא, ובקשו לדעת מהו טווח העלויות הצפוי.

זכרו שבכדי לייצר מקסימום שקיפות של העלויות יש לדעת מיהי הפונדקאית שלכם. בחירה בפונדקאית לפני ההתחייבות לסוכנות חושפת בפניכם את כל העלויות הקבועות ומאפשרת לכם להעריך בצורה טובה יותר את העלויות הנלוות האפשריות, ובכך מאפשרת לכם בחירה מושכלת בהתאם לצרכים שלכם.

פונדקאית אופטימלית לתאומים

הריון תאומים הוא הריון בסיכון גבוה, שאחד הסיבוכים השכיחים בו הוא לידה מוקדמת. לידה מוקדמת יכולה להוביל לעלויות גבוהות של שהות בפגייה, ויותר מכך, למורכבות רפואית בילדים. לפונדקאית השפעה מכרעת על הסיכון ללידה מוקדמת – לכן חשוב לאתר כזו אשר אופטימלית לנשיאת תאומים. יש לבדוק, בין היתר, מה היו משקלי הלידה הקודמים שלה והאם וכמה ניתוחים קיסריים היא עברה. אלו נתונים משמעותיים לגבי היכולת להחזיק הריון עד שבועות מתקדמים.

כמו כן, הריון בסיכון מחייב לידה בבית חולים מאובזר ומיומן בעל רמת פגייה גבוהה. יש לוודא מה מרחק המגורים שלה מבית החולים הקרוב ביותר ומה רמת הפגייה בו. האם הביטוח מכסה את הלידה בבית החולים הספציפי? צריך לקחת בחשבון שבמקרים רבים הרופא המטפל ימליץ על שמירת הריון לפונדקאית, כדרך לעיכוב הלידה. במצב זה כל אבדן הכנסה שיגרם לה או הוצאה על בייביסיטר ואחזקת בית שתהיה לה, תחול עליכם ההורים. לכן צריך לקחת בחשבון איפה הפונדקאית עובדת וכמה היא מרוויחה, בני כמה הילדים שלה ואיזה עזרה יש לה בבית.על מנת לשלוט בגורמים הללו חשוב לבחור פונדקאית מתאימה לפני שהתחייבתם לסוכנות.

הסכם משפטי עם הפונדקאית

ההסכם המשפטי עם הפונדקאית הוא אולי החשוב והמורכב ביותר שתחתמו עליו בחייכם. החוק בנושא פונדקאות בארה"ב הוא מדינתי ולא פדרלי, כך שהחוק שיהיה רלוונטי לכם תלוי במדינה בה תלד הפונדקאית. מטרת ההסכם המשפטי היא לסכם מראש את כל הפרטים, גדולים כקטנים, בתהליך אליו אתם נכנסים יחד. כל החששות והפחדים של שני הצדדים, כמו גם כל מקרי הקיצון שניתן לצפות מראש, צריכים לקבל מענה בהסכם. חשוב שההסכם יהיה מקיף ומפורט ככל הניתן ושייכתב אך ורק על ידי עורך דין אמריקאי המומחה ומוסמך לעסוק במשפט במדינה בה הפונדקאית מתגוררת. חשוב להבין שבגלל אופי מערכת המשפט האמריקאית, עורך דין שמוסמך לעסוק במשפט במדינה אחת לא בהכרח מוסמך לעסוק בו במדינה אחרת. וודאו מי עובר אתכם על ההסכם המשפטי מול הפונדקאית ומסביר לכם כל סעיף בו ואת המשמעות שלו. האם הוא יודע לתרגם לכם אותו לעברית, במקרה הצורך? כמה הסכמי פונדקאות ראה בעבר אותו גורם והאם הוא מחזיק בידע נצבר מתיקונים של הסכמים קודמים?

סוכנות הפונדקאות

בארה"ב יש כ-300 סוכנויות פונדקאות אשר מנהלות יחדיו כ-5,000 תהליכי פונדקאות לזרים בשנה. חשוב לבדוק מול הסוכנות כמה תהליכים הם מנהלים בשנה וכמה הורים מחכים בתור ברגע זה. נתון זה ישפיע על זמן ההמתנה שלכם לפונדקאית. חשוב לציין מולם את המאפיינים הספציפיים שאתם מחפשים בפונדקאית, ולבדוק תוך כמה זמן הם מתחייבים לאתר לכם פונדקאית מתאימה. בדקו מה מכיל הליווי שהסוכנות מעניקה לכם ולפונדקאית, בעיקר לאחר קליטת ההיריון. האם הסוכנות עוקבת אחר הגעת הפונדקאית לבדיקות? אחר קרן הנאמנות?

בדקו את הסכם הסוכנות – אלו עלויות נוספות לא מצוינות בתשלום לסוכנות? למשל אם יש צורך לאתר פונדקאית חדשה, תשלום עבור אבחון פסיכולוגי, ניהול קרן הנאמנות ועוד. חלק מהסוכנויות כוללות סעיפים אלו תחת העלות ההתחלתית שלהן, בעוד אחרות מוסיפות אותם בהמשך. בדקו האם הסוכנות מתחייבת חוזית על התשלום הקבוע לפונדקאית.

האם הסוכנות מחייבת אתכם להתחייב אליה חוזית וכלכלית לפני שתוצג לכם פונדקאית? אם כן, אולי כדאי לשקול מחדש את הבחירה באותה סוכנות. התחייבות לסוכנות פונדקאות אחת מראש, גדולה וטובה ככל שתהיה, מצמצמת לכם את היצע הפונדקאיות, מגבילה וכובלת אתכם ליכולות של אותה סוכנות, מאריכה משמעותית את זמן ההמתנה לפונדקאית ובעיקר מייצרת אי וודאות גדולה סביב זהותה של הפונדקאית שלכם.

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ ללא התחייבות.

במייל: [email protected]

בטלפון: 054-631-4545

או על ידי מילוי הטופס

נשמח לייעץ לכם וללוות אתכם לאורך התהליך.

  לקביעת פגישה אישית ללא התחייבות, השאירו פרטים:

  new

   לקביעת פגישה אישית ללא התחייבות, השאירו פרטים:

   ×

    השאירו פרטים ושריינו מקום בכנס‎

    מעוניינים בתיאום פגישה אישית


    [recaptcha][honeypot honeypot-478 id:683985878464504]

    ×

    יש לך שאלה?

    השאירו פרטים לשיחה עם נציג